Συμμετοχή 25ου ΔΣ Καβάλας στον διαγωνισμό ανακύκλωσης

Έργο 1οΤίτλος κατασκευής: Χριστουγεννιάτικο τοπίο Ομάδα εργασίας: Τα ξωτικάΕκπαιδευτικοί: Γενικοπούλου Μαριάνθη, Πασχαλίδου ΈλεναΜαθητές: Μπόνος Θοδωρής, Κερκίδης Κωνσταντίνος, Σιαμόπουλος Μιχαήλ, Ταβλαρίδης ΒασίληςΣύντομη περιγραφή έργου: Η κατασκευή αυτή απεικονίζει ένα χριστουγεννιάτικο σκηνικό, φτιαγμένο από χαρτόνι, πλαστικά καπάκια σε διάφορα χρώματα και χάρτινα κουτιά από γάλα, όλα να παραπέμπουν σε ένα μικρό χωριό τα Χριστούγεννα. Το έργο αποτέλεσε […]

Έργο 1ο
Τίτλος κατασκευής: Χριστουγεννιάτικο τοπίο

Ομάδα εργασίας: Τα ξωτικά
Εκπαιδευτικοί: Γενικοπούλου Μαριάνθη, Πασχαλίδου Έλενα
Σύντομη περιγραφή έργου: Η κατασκευή αυτή απεικονίζει ένα χριστουγεννιάτικο σκηνικό, φτιαγμένο από χαρτόνι, πλαστικά καπάκια σε διάφορα χρώματα και χάρτινα κουτιά από γάλα, όλα να παραπέμπουν σε ένα μικρό χωριό τα Χριστούγεννα. Το έργο αποτέλεσε το βασικό σκηνικό της θεατρικής παράστασης των Χριστουγέννων του σχολείου μας, διακοσμώντας την αίθουσα εκδηλώσεων. Το αναδυόμενο μήνυμα της προσπάθειας αυτής είναι πως μπορεί κάποιος με φαντασία να φτιάξει αριστουργήματα από ανακυκλώσιμα υλικά.

Έργο 2ο
Τίτλος κατασκευής: Πολύχρωμα γλαστράκια

Ομάδα εργασίας: Μικροί Δημιουργοί
Εκπαιδευτικοί: Γενικοπούλου Μαριάνθη, Πασχαλίδου Έλενα
Μαθητές:Γαλαζούλα Στέλλα, Καραγιαννίδου Άννα, Κιζίρογλου Νεφέλη, Παπαδοπούλου Κωνσταντίνα, Ζαχαροπούλου Ιωάννα, Τυρολόγου Χαρά, Νυκτερίδου Έλενα, Μανδρανή Νικολέτα, Τουφεκτσή Μαρία, Μπολλάνου Χρυσούλα
Σύντομη περιγραφή έργου: Τα γλαστράκια είναι ζωγραφισμένα με μαρκαδόρους και απεικονίζουν σκηνές από τη φύση (λουλούδια, ζώα) και την καθημερινότητά μας. Το βασικό υλικό μας είναι οι πλαστικές συσκευασίες από υγρό απορρυπαντικό, ενώ στο εσωτερικό τους φυτέψαμε διάφορα παχύφυτα και εποχιακά φυτά. Οι κατασκευές αυτές διακοσμούν τα περβάζια στα παράθυρα των τάξεών μας, τονίζοντας πως μπορούμε να στολίζουμε με πράσινο το σχολείο μας, ομορφαίνοντας το περιβάλλον.

Έργο 3ο
Τίτλος κατασκευής: Τενεκέδες με λουλούδια

Ομάδα εργασίας: Ζωγραφίζω τη φύση
Μαθητές: Ρουμελιώτου Ελισσάβετ, Κιζίρογλου Χριστίνα, Πηγαδά Λήδα
Σύντομη περιγραφή έργου: Η κατασκευή αποτελείται από παλιούς τενεκέδες από λευκοσίδηρο, οι οποίοι βάφτηκαν με ανεξίτηλους μαρκαδόρους. Απεικονίζονται αθλητικές δραστηριότητες, φυσικά τοπία, λουλούδια, μια υδρόγειος σφαίρα κι ένα σχολικό κτίριο. Στο εσωτερικό τους φυτέψαμε μολόχες και ένα φοινικόδεντρο,  στοχεύοντας στον εξωραϊσμό του σχολείου με πράσινο σε ανακυκλώσιμα υλικά.

Έργο 4ο
Τίτλος κατασκευής: Ψάρια βγήκαν στη στεριά

Ομάδα εργασίας: Μικροί Δημιουργοί
Εκπαιδευτικοί: Γενικοπούλου Μαριάνθη, Πασχαλίδου Έλενα
Μαθητές: Νυκτερίδου Έλενα, Μανδρανή Νικολέτα, Τουφεκτσή Μαρία, Μπολλάνου Χρυσούλα
Σύντομη περιγραφή έργου: Ψάρια κατασκευασμένα από πλαστικά μπουκάλια απορρυπαντικού, χρωματιστά ρυζόχαρτα και καπάκια, απλά για να ομορφύνουν το περιβάλλον του σχολείου.

Έργο 5ο
Τίτλος κατασκευής: Καράβι

Μαθητής:Νυκτερίδης Γιώργος
Σύντομη περιγραφή έργου: Κατασκευή από πλαστικό και τενεκεδάκια, στολισμένο με φυσικά υλικά εμπνευσμένο από ενότητα του σχολικού βιβλίου της Γλώσσας.

Εγγραφή ενημερώσεων

Είσαστε γονέας μαθητή του σχολείου μας και θέλετε να λαμβάνετε ενημερώσεις στο email σας;

Συμπληρώστε τα στοιχεία σας